top of page

Uputstvo: Kako igrati Vremeplov?

Vremeplov je event koji već neko vreme postoji na Lady Popularu, ali još uvek ima cura koje nisu naučile kako se on igra. Da li si i ti jedna od njih? Da li bi volela da možeš svaki put da završiš bar 3 ili 4 sobe, a da pri tome ne potrošiš ni jedan jedini dijamant? Možda zvučim kao prodavac sa Telešopa, ali ovo zaista jeste moguće. Sve što je potrebno je dobra taktika i malo sreće. Nažalost, oko sreće ti ne mogu pomoći, ali oko taktike svakako mogu. Zato nastavi da čitaš.

Sobe

Dakle, stigao je svima nam omiljeni event. Kada otvoriš teleport, prvo što će se pojaviti je spisak soba koje možeš da posetiš, a koji izgleda ovako:

Iako nas sve zanima šta se u svakoj sobi nalazi, otvaranje soba naizmenično i igranje svih soba u isto vreme nije dobra ideja. Zašto? Može se desiti da ti za kompletiranje neke sobe zafali samo jedan dan, a ti ga potrošila u nekoj drugoj sobi. Ili, još gore, da počneš svaku, a na kraju ne završiš ni jednu sobu.

Zato bi bilo dobro da se već prvih dana informišeš (na Facebooku ili na web stranici nekog od mnogobrojnih klubova) šta se u kojoj sobi nalazi i da odrediš sebi prioritete. Nakon toga igraš sobu po sobu, pa koliko završiš.

Prvo otvaranje

Izabrala si sobu i ušla u nju. Dočekala te je tabla veličine 10x10, koja izgleda ovako:

Šta otvoriti? Odgovor na ovo pitanje zavisiće od toga koliko ti je još predmeta ostalo da nađeš u datoj sobi. No, pre nego što problem razložimo na dva slučaja, još par opštih napomena:
U sobi možeš provesti 8 sati, pre nego što se ona automatski zatvori. Besplatno otvaranje dobijaš na svakih 40 minuta. Iz toga možemo izračunati da ćeš svakoga dana imati 12 besplatnih otvaranja, kao i da možeš „izgubiti“ 39 minuta u toku dana, a da ti se broj otvaranja ne smanji. Uvek vodi računa o tome. 

U sobi ima mnogo predmeta

Ali, da se vratimo našem pitanju šta otvoriti. Prvih dana, dok još uvek ima mnogo predmeta koje treba da pronađeš, najbolje je otvoriti drugo polje dijagonalno iz bilo kog ugla. To su polja 2x2, 2x9, 9x2 ili 9x9.

Evo kako izgleda kada otvorimo jedno od njih:

Upitnici, iksevi... Šta oni znače?

 

? – predmet se nalazi na ovom polju ili jednom od 8 polja oko njega

X – ni na jednom od 8 polja oko njega SIGURNO NIJE predmet

 

Dobro, zaključili smo da ne treba kliknuti ni na jedno polje oko X, ali to nam i dalje ne govori gde JESTE predmet. Da bismo to otkrili, treba posmatrati upitnike. Pri tome, ne zaboravimo da ako neko polje dodiruje i ? i X, na njemu NIJE predmet. Cilj je naći upitnik oko koga je raspored ikseva takav da samo jedno polje koje on dodiruje može sadržati predmet. To je idealna situacija, i onda smo sigurni gde se predmet nalazi. Pri tome, ne zaboravi da i sam upitnik koji posmatraš može (ali i ne mora) da sadrži predmet.

 

Kako to izgleda u praksi? Posmatramo zaokruženi upitnik i analiziramo polja oko njega.

I zaista, tu je.

Naravno, mogli smo posmatrati i drugi upitnik:

Znači, ključ uspeha leži u tome da redom posmatraš upitnike dok ne nađeš onaj koji dodiruje SAMO JEDNO polje na kome može biti predmet. Zvuči kao dosta posla, ali uz malo vežbe, brzo ćeš biti u stanju da na prvi pogled nađeš ovakve upitnike. Sve je stvar prakse.

 

Nego, i dalje nismo rekli zašto početi baš od drugog polja dijagonalno iz ugla. Naime, naročito prvog dana, nećeš uvek imati toliko sreće da ti se na tabli pojavi neki X čim otvoriš prvo polje. U tom slučaju, ako bi krenula od sredine, došla bi u situaciju da polje koje si otvorila bude okruženo sa 8 upitnika. Svaki od njih govori o 8 potencijalnih mesta gde se predmet nalazi. Znači, u najgorem slučaju, mogla bi da otvoriš 8 polja i da se tek na poslednjem nalazi predmet. Ako se setimo da imaš samo 12 besplatnih pokušaja dnevno, ovakvo otvaranje počinje da deluje vrlo neracionalno. No, to ti se sa drugim poljem iz ugla neće desiti. Naime, ako posmatramo upitnik u samom uglu, on ukazuje da se predmet nalazi na jednom od svega 3 polja:

Dakle, čak i ako dva puta pogrešiš, treći put ćeš sigurno naći predmet. Mnogo racionalnije.

Dalja otvaranja

Da ponovimo, cilj je da nađeš upitnik koji dodiruje samo jedno polje na kome može biti predmet. Evo kako to izgleda kada na tabli ima malo više upitnika:

Napomena: Žuta štiklirana polja označavaju već pronađeni predmet i na dalje nemaju nikakvu svrhu. Znači, kada analiziramo polja oko upitnika, ova polja se ne računaju i nemaju nikakav značaj. Jednostavno ih ignorišemo.

 

Nažalost, situacija na tabli neće uvek biti ovako idealna. Nekada ćemo nakon analize polja oko svakog pojedinačnog upitnika zaključiti da na tabli nema ni jednog upitnika koji ukazuje samo na jedno moguće polje. Šta sad? Tražimo upitnik koji ukazuje na dva moguća polja. Evo jedne takve table:

Možeš pogledati svaki od ovih upitnika i videćeš da ukazuju na dva, tri, četiri ili čak pet polja.

Fokusiramo se na ovaj koji ukazuje na 2 polja.

Ovo je trenutak kada se u celu priču uključuje i sreća. Međutim, ono što je dobro jeste da čak i ako promašiš prvi put, sledeći put ćeš sigurno znati gde se nalazi predmet. Dakle, ako predmet nije na jednom ljubičasto obeleženom polju, onda MORA da bude na drugom.

 

A šta ako nema ni upitnika koji ukazuju na 2 moguća polja? Evo table:

Jasno, opet biramo opciju koja je najmanje loša – biramo upitnik koji ukazuje na tri moguća polja.

Ako imaš sreće, može se desiti da pogodiš već iz prvog pokušaja. Ako nemaš, može se desiti i da dva puta promašiš, ali onda ćeš trećeg puta sigurno znati gde je predmet. Vremeplov zahteva i malo strpljenja. A može se desiti i da ti se, nakon što prvi put promašiš, negde drugde otvori upitnik koji ukazuje samo na jedno polje. Ne zaboravi da opet pregledaš celu tablu.

 

Nadam se da si do sada shvatila način razmišljanja kojim se vremeplov rešava. Još par situacija pre nego što završimo.

U sobi ima malo predmeta 

Naravno, „malo“ je relativan pojam, ali recimo da ovde govorimo o situacijama kada ti je ostalo da nađeš još 7-8 ili čak manje predmeta pre nego što završiš sobu. U tom slučaju, bolje je da počneš dan otvaranjem trećeg polje dijagonalno iz bilo kog ugla. To su polja 3x3, 3x8, 8x3 ili 8x8.

Zašto? Ovakvim otvaranjem, odmah imaš pregled četvrtine table.

Otvaramo četvrtinu po četvrtinu, dok ne naiđemo na upitnike. Evo kako izgleda kada je cela tabla otvorena na ovaj način:

U ovom konkretnom slučaju, meni je ostalo da nađem još 2 predmeta. Analizom upitnika na tabli ih pronalazimo:

I eto – cela tabla je rešena i osvajamo nagradu!

Specifični slučajevi

Ne možemo baš da kažemo da kod vremeplova postoje specijalni slučajevi u pravom smislu te reči, jer je način razmišljanja uvek isti. Ipak postoje neke situacije kada je od recimo dva moguća polja ipak malo veća verovatnoća da se predmet nađe na jednom nego na drugom. Napominjem, naravno, da neće predmet baš uvek biti tu, ali preporučujem da se krene od tog polja.

 

Prvi slučaj:

Drugi slučaj – samo ako je u sobi ostalo malo predmeta:

Eto, nadam se da ti je sada jasnije kako se igra vremeplov. Uz malo vežbe, strpljenja i logičkog razmišljanja, verujem da ćeš brzo ostvariti sjajne rezultate u ovom eventu. Srećno! :)

                                                                                      Vaša Jayanne                            

bottom of page